Technické normy

Výklad pojmů

1)Česká technická norma je definovaná v ust.§ 4 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplněíi některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ,,zákon č. 22/1997 Sb.").

Česká technická norma je dokument schválený pověřenou právnickou osobou pro opakované nebo stálé použití vytvořený podle zákona č. 22/1997 Sb. a označený písemným označením ČSN,jehož vydání bylo oznámeno ve Věstníku Úřadu pro technickou normalizaci,metrologii a státní zkušebnictví (dále jen ,,ÚNMZ"). Česká technická norma není obecně závazná.

 2)Harmonizované technické normy a určené normy.

Česká technická norma se stává harmonizovanou českou tehcnickou normou, přejímá-li plně požadavky stanovené evropskou normou nebo harmonizačním dokumentem,které uzaly orgány Evropského společenství jako harmonizovanou evropskou normu,nebo evropskou normou,která byla jako harmonizovaná evropská  norma stanovena v souladu s právem Evropských společenství společnou dohodku notifikovaných osob. Pro specifikaci technických požadavků na výrobky,vyplývajících z nařízení vlády nebo jiného příslušného technického předpisu, může ÚNMZ po dohodě s ministerstvy a jinými ústředními správními úřady ,jejichž působnosti se příslušná oblast týká,určit české technické normy,další technické normy nebo technické dokumenty závisí na mezinárodních,popřípadě zahraničních organizací,nebo jiné technické dokumenty ,obsahující podrobnější technické požadavky(určené normy).

Používání technických norem

Používání technických norem je založeno na principu dobrovolnosti. Tomu též odpovídá platná právní úprava v ČR,která stanoví,že ,,česká technická norma není obecně závazná"(viz § 4 odst. 1 zákona č.22/1997 Sb.).

Shoda s technickou normou by měla být jedním ze způsobů,jak je možné stanovené požadavky splnit. Technická norma by měla být technickým vyjádřením obecnéhopravního požadavku,který však může být splněn i jinými prostředky. Dobrovolný charakter používání technických norem umožňuje přijímat vyspělá technická řešení bez ohledu na rozdílnou technickou úroveň účastníků trhu. V obchodních podmínkách mezi dodavatelem a odběratelem se monou technické normy stát smluvně závaznými. Také veřejné instituce mohou vyžadovat povinné používání technických norem,zejména při zadávání veřejných zakázek. V tomto případě se ale jedná výlučně o soukromoprávní smluvní vztahy.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení