Kamnářství

Spotřebiče na pevná paliva - individuálně stavěné krby a kamna z pohledu kamnářského řemesla

Lidé jsou od pradávna spojováni s ohněm. Oheň je však ne jen dobrý sluha ,ale také zlý pán. To je historicky mnohokrát prokázáno. Nikdy se však lidé nevzdají romantiky hořícího ohně,umocněné viditelností plamenů. Do obydlí oheň patří. Jen je nutné si správně vybrat,aby oheň byl pouze tím dobrým sluhou. Každý spotřebič je nutné navrhovat s ohledem na tepelnou ztrátu daného prostoru,určeného k vytápění!

Základní třídění spotřebičů na PEVNÁ PALIVA:

Kamna

-průmyslově vyráběná kamna

-individuálně stavěná kamna

Sporáky

-Sporáky přenosné

Sporáky individuálně stavěné

Krby

-otevřené krby

-krby s krbovou vložkou

Kamna

Obecné požadavky

Požadavky na funkci a materiál kamen:

 a) Hlavní funkcí kamen je vytápění prostoru,kde se kamna nacházejí (lokální vytápění). Mohou být uzpůsobena i k ohřevu teplé vody nebo teplonosné látky pro tepelnou soustavu,kterou lze vytápět i jinné prostory(etážové nebo ústřední vytápění).

 b)Podkladem pro návrh kamen musí být výpočet parametrů funkčních částí kamen podle tepelné ztráty vytápěných prostorů a dimenzování (ČSN EN 15544).

 c) Tvar a rozměry jednotlivých částí,způsob jejich výroby,konstrukce a způsob instalace musí zajišťovat slouhodobou provozuschopnost kamen. Musí být odelné vůčí odpovídajícímu chechnickému,mechanickému a tepelnému namáhání. Provoz kamen musí být spolehlivý a bezpečný. Při běžném provozu nesmí unikat do vytápěného prostorů spaliny ani jiné zdraví škodlivé látky. Z kamen nesmí vypadávat palivo.

 d)Materiály použité ke zhotovení kamen musí být při normálních provozních podmínkách odolné vůči teplotám,chemickým vlivům paliva a vlivům okolního prostředí. Teploty ovládacích prvků nesmí při běžných podmínkách přesahovat teploty stanovené výrobcem.

 e)Žádná část kamen nesmí obsahovat azbest. Při pájení kvových částí nesmí být použito kadmia. Použité tepelné izolace musí být vyrobeny z nehořlavých materiálů,musí odolávat odpovídajícímu tepelnému a mechanickému namáhání a v zabudované poloze musí zabezpečovat ochranu zdraví. Součásti vyžadující pravidelnou výměnu nebo manipulaci musí být konstruovány nebo označeny tak,aby se vyloučilo nesprávné sestavení či užívání.

 f)Kamna,ve kterých se mění svislý směr proudění spalin více než dvakrát,musí být opatřená roztápěcí klapkou. Krajní polohy klapky musí být jednoznačně označeny (otevřeno-zavřeno)

Sporáky

Hlavní funkcí sporáků je tepelná úprava potravin . Vytápění prostor je funkcí druhotnou.Sporák má být postaven tak,aby výška varné plotny  byla v rozmezí od 0,85m do 0.98m od hotové podlahy. Nedoporučuje se osazovat plochu níže nez 0,8m a výše než 1m od hotové podlahy. Varná plotna může být z litinových plátů, vhodnější je plotna z válcované oceli tloušťky nejméně 8mm nebo z korozivzdorné oceli,případně ze sklokeramické desky. Litinová nebo ocelová plotna musí být dělěna proti deformaci žárem.

Usazuje se do rámu plotny na těsnící šňůru nebo bez těsnění. Rám plotny zhotovený z korozivzdorné oceli (Cr-Ni) je vyprofilován tak,aby tvořil pevné a těsné spojení s kachli nebo zdvihem sporáku pro těsné a pevné uloženíplotny,která musí na rámu ležet alespoň třemi stranami. Čtvrtou stranu rámu může tvořit výztuha. Spaliny nesmí procházet pod lištou rám u. V případě ,že je rám vystaven většímu tepelnému namáhání,musí být rám izolován nebo přeplátován šamotem. Volné strany rámu musí být chráněny zábradlíčkem.

Krby

Krb je topido,určé  převážně pro využití estetické funkce ohně v prostoru. Vytápění je funkce druhotná.Dimenozování - ,,ČSN 73 4230 Krby s otevřeným a uzavíratelným ohništěm ". Tato norma platí pro navrhování a provádění krbů s otevřeným a uzavíratelným ohništěm na dřevo a dřevní materiál,které jsou situované v prostoru budovy nebo jsou k budově přistavené.Není určena pro navrhování a provádění volně stojících zahradních krbů nebo venkovních otevřených krbů prefabrikovaných. neplatí pro krby na jiná paliva.

Velikost sálavé plochy  krbu by měla odpovídat velikosti vytápěného prostoru a velikosti komínu(výška a průměr průduchu). Pokud jsou krby určené k vytápění,musí být provedeny tepelně-technické výpočty.Pokud ne, musí být zvolen rozumně k tepelné ztrátě místnosti. Podklady pro dimenzování sálavých ploch jednotlivých typů krbů jsou uvedené v příloze normy.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení